VERDENSMAGASINET X: Fordi verden er større 22.05.2013
Siste utgave
 
Verdensmagasinet X 2/2013
{F6{F6AA7E35DF5C}AA7E35DF5C}
Abonner!
Om x
 
Ansvarlig redaktør
og daglig leder:
Maren Sæbø


Adresse:
Fredensborgveien 6
0177 Oslo
redaktor@xmag.no
Store naturressurser – gir sand i fredsmaskineriet
Vest-Sahara er rikt på naturressurser som Marokko bruker til å dekke de store kostnadene ved okkupasjonen. Med seg på laget har Marokko utenlandske selskaper, som ved å stille seg på okkupasjonsmaktens side legitimerer okkupasjonen. Også norske selskaper bidrar.
Av Rolf Wermundsen
22.04.2008
Del på Facebook

- Marokko har ingen rett til å utnytte ressursene i Vest-Sahara, siden de ikke har administrativ myndighet over landet vårt. El Mami Brahim 31) er saharawi, representant for Polisarios ungdomsbevegelse og arbeider med en doktorgrad om ressursutvinning fra okkupert område. Han besøkte Norge i mars, og understreket overfor X: - Ved å involvere utenlandske selskaper ønsker Marokko å fastslå for hele verden at Vest-Sahara deres. Selskapene stiller seg dermed på Marokkos side i konflikten og bidrar til å legitimere okkupasjonen.

Etikkdirektør Cordier i TotalFinaElf illustrerer Brahims poeng. TotalFinaElf og amerikanske Kerr-McGee inngikk i 2001 utforskningsavtaler med marokkanske myndigheter for olje og gass fra Vest-Saharas sokkel. Cordier avviser det etiske dilemmaet. - Det er ingen konflikt, var hans oppsiktsvekkende kommentar under en konferanse i Stavanger i fjor. - Og dessuten har FN gitt Vest-Sahara til Marokko for lenge siden. Uttalelsen står i sterk kontrast til samtlige FN-resolusjoner som krever at Vest- Saharas innbyggere selv skal avgjøre landets skjebne. Støtten fra oljeselskapene har gitt Marokko ny tro på at løsningen blir slik de ønsker. Marokko avviser nå mer kategorisk enn noen gang alle andre løsninger av konflikten enn at Vest-Sahara innlemmes i Marokko.

NORSK KARTLEGGING FOR OLJEUTVINNING
Det vakte oppsikt både i Norge og internasjonalt da det i fjor ble kjent at norske TGS-NOPEC, på oppdrag fra de to oljegigantene, kartla havbunnen utenfor Vest-Sahara. Finansdirektør Arne Helland forsvarer selskapets oppdrag med at FN har godkjent kontraktene. Etter at statssekretær Vidar Helgesen i Utenriksdepartementet i februar i år påpekte svakheter i FNs vurdering, gjorde TGS-NOPEC det klart at de ikke vil inngå nye kontrakter i området. Helland sier at det utelukkende var UDs juridiske betenkeligheter som var avgjørende for beslutningen. Selskapets største norske aksjonær, Folketrygdfondet, sier seg fornøyd med avgjørelsen som fondets direktør, Tore Lindholt, kaller "en formålstjenlig løsning".

Mami Brahim er imidlertid kritisk til det norske selskapets handlemåte og vurderinger.
- At det norske selskapet ikke vil foreta nye undersøkelser i Vest-Sahara for så vidt bra, men det hjelper ikke fredsprosessen eller det saharawiske folket, sier Brahim. - Det beste selskapet nå kan gjøre er å overlevere sine resultater til Polisario. Eierne av selskapet må sørge for at dette skjer, legger han til. Brahim legger ikke skjul på at han mener Folketrygdfondet, som nordmenns pensjonskasse, har et spesielt ansvar her.

Hittil har TGS-NOPEC ikke tatt selvkritikk for sine manglende etiske vurderinger. Mange av selskapets aksjonærer ser imidlertid flere problematiske aspekter ved aktivitetene. En kampanje mot TGS-NOPEC i regi av Støttekomiteen for Vest-Sahara har ført til at et tjuetalls aksjonærer hittil har solgt seg ut i protest.

- På vegne av det saharawiske folket vil jeg takke aksjonærene som på moralsk grunnlag valgte å selge sine aksjer i TGS-NOPEC. Aksjonærene har vist at de skjønner at jus og etikk ikke nødvendigvis er det samme, sier Brahim.

NORGE HJELPER MAROKKO OGSÅ INNEN FISKE
Undersøkelser X har foretatt viser at flere norske aktører opererer i Vest- Sahara, spesielt innen fiskerisektoren. Kjøleteknikkselskapet Finsam har nå levert en isfabrikk til Laayoune. På deres nettsider beskrives Vest- Saharas hovedstad som en marokkansk by. - Vi har vært representert i Marokko i over 10 år. Først i desember i fjor fikk vi informasjon og råd fra norske myndigheter om Vest-Sahara-konflikten og hvordan vi bør forholde oss til den, sier administrerende direktør i Finsam, Per Samuelsen.

Daglig leder Erik Ianssen i Selfa Arctic forteller til X at selskapet nettopp har startet et opplæringsprogram for kystfiskere i Marokko og Vest- Sahara. Etter at X kontaktet selskapet har Ianssens marokkanske partner bekreftet at ingen saharawier deltar i prosjektet. - Jeg er blitt fortalt at saharawiene ikke ønsker å delta, sier Ianssen og innrømmer at det er en vanskelig sak. Men han mener allikevel de opptrer etisk forsvarlig. - Vi mener dette prosjektet, som også gjelder kysten av Marokko, er grunnleggende viktig for bevaring og utvikling av fiskebestanden langs kysten. Han bekrefter at de også gjerne vil bygge kystfiskebåter i Vest-Sahara, men først etter at FN har løst suverenitetskonflikten.

Brahim er ikke fornøyd med de to selskapenes vurderinger. - Det er mulig de har gode intensjoner om å bidra til en positiv utvikling for Vest- Sahara. Men like fullt blir de brikker i Marokkos spill om landet vårt, poengterer Brahim. - Og når ingen saharawier deltar i Selfas opplæringsprogram, viser det at Marokko ikke vil gi saharawiene tilgang til sine egne naturressurser.
Brahim stusser også over at Finsam først nå har forstått at området Marokko beskriver som sine sørlige regioner, er omstridt. - De to selskapene har enten ikke gjort hjemmeleksen sin, sier Brahim. - Eller så har de ingen skrupler med å profittere på den ulovlige okkupasjonen.

Del på:

Tips en venn

Blogg
Maren Sæbø
Ansvarlig redaktør
Mer oljespill

Studiestipender og et forskningssenter som ennå ikke eksisterer. Oljeselskapene betaler milliarder i bonuser i Angola, uten at vi helt vet hva pengene går til. Ikke vår rett å kreve informasjon om dette, mener Statoil


Les mer | Bloggen

Fotoserie


Overlevelse

For noen handler klimamøtet i København om mer enn prosentregning. Verdensmagasient X besøkte i september 2009 Bangladesh. Alle bilder: Saikat Mojumder


Se fotoserie | Alle fotoserier

Xotisk mat
Karibisk kjøkken på Kolbotn
Såkalt «cross-over» er ikke noe nytt fenomen i Karibia. Der har europeiske, afrikanske, indiske og indianske oppskrifter blandet seg på tallerkenen i århundrer. John Dowers fra Port of Spain og Kolbotn følger derfor en lang tradisjon når han med selvfølge inkluderer Piffi allkrydda i sin mors Chicken Pelau.
Les mer | Xotisk mat

Xmag.no er et redaksjonelt uavhengig nettmagasin som inneholder artikler og saker fra Verdensmagasinet X. Verdensmagasinet X og Xmag.no utgis av Fellesrådet for Afrika, Latin-Amerikagruppene i Norge, Studentenes og Akademikernes internasjonale hjelpefond (SAIH) og Utviklingsfondet.