Jeg skriver som regel om land som ligger langt utenfor deres korrespondentnett, men når det engang er slik at dere midt i lørdagsmiddagen serverer en reportasje fra Groruddalen som om det skulle være et meget fremmed land, da retter også jeg blikket innover.
Jeg er fra Groruddalen, nærmere bestemt Linderud i Bjerke bydel. Som barn og ungdom har jeg gått på tre forskjellige skoler i denne bydelen, og jeg har sett dalen forandre seg på godt og vondt. Nå er jeg «utflytter», jeg har tatt femmer’n ned til Tøyen, og trives der. Men jeg kvepper når dere forteller at «mange av skolene i Groruddalen har mer enn nitti prosent innvandrere». Og jeg fryser nedover ryggen når dere ved hjelp av anonyme groruddøler forteller om hjemstavnen som et «fremmedkulturelt eksperiment». Er det noe jeg ikke har fått med meg siden sist jeg besøkte mormor på Kaldbakken?
Misforstå meg rett, det er helt i orden at man diskuterer innvandring, integrering, asylpolitikk, eller religion for den saks skyld, men det er lov å sjekke fakta. Det er lov å «kjede publikum» med litt mer enn billige politiske utspill. Først til dette med skolene. Utdanningsetaten har faktisk tall som viser at seks skoler i Oslo har mer enn 90 prosent minoritetsspråklige, som vel er en mer korrekt term enn innvandrere. Av disse ligger to i Groruddalen, nemlig Rommen, hvor NRK var på besøk, og Gran. Tre ligger forøvrig i mitt nye nabolag på Tøyen; Vahl, Hersleb og Tøyen skole, i bydel Gamle Oslo.
I de fire bydelene som altså regnes i Groruddalen (Bjerke, Grorud, Stovner og Alna) er det altså ikke mange, men to -2- skoler hvor norskingene utgjør mindre enn 10 prosent. Der jeg lærte å lese og skrive, Tonsenhagen, utgjør de med minoritetsspråklig bakgrunn 38 prosent, i kontrast til naboskolen der jeg mindre motivert fullførte videregående, Linderud, 78 prosent. Apropos videregående opplæring, da SSB undersøkte levekårene i dalen nylig, viste det seg at alle ungdommer uansett språkbakgrunn, gjør det litt dårligere enn landsgjennomsnittet, men at en gruppe gjør det bedre enn ellers i landet. Norskfødte jenter med innvandrerforeldre. SSB har også funnet an enkelte innvandrergrupper har det bedre i Groruddalen enn resten av landet, men at dalen generelt har dårligere levekår enn Oslo for øvrig.
Så til de billige politiske poengene. Det lyder hult når Christian Tybring-Gjedde søker å unnta Oslos Høyre-Frp byråd ansvar for hva som skjer i Groruddalen, eller Gamle Oslo for den saks skyld. Tybring-Gjedde mener høy innvandring (sic!) har skylda. Så hvor kommer innflytterne til Groruddalen fra? Hvem er de? Dette har også SSB søkt å finne ut, og tallet blir noe mer sammensatt.
Innflytting til Groruddalen skjer først og fremst fra andre bydeler i Oslo, sentrum og vest, og fra resten av landet. Det er her ikke snakk om førstegangsetablering av innvandrere, det er snakk om videreflytting. Det er snakk om norskfødte med innvandrerforeldre. Og det er snakk om en ung befolkning. Mens andelen innvandrere (første- og andregenerasjon) varierer mellom 39 og 44 prosent, er tallet helt opp mot 60 prosent blant de unge. Samtidig er den «norske» befolkningen i dalen aldrende. Som min mormor på 87. Hun tør for øvrig si hva hun mener om saken.
Uansett, situasjonen i Groruddalen er langt mer kompleks og nyansert enn det NRK og enkelte andre medier framstiller. Så kjære Lørdagsrevyen, dere må gjerne ta politiske lettfatteligheter opp til debatt, dere må gjerne problematisere «det nye Norge», men vær så snill, husk de kritiske spørsmålene, og for all del, ikke glem å sjekke fakta.


Kommentarer til artikkelen
Legg til ny kommentar: